Rolety zewnętrzne to produkt stosowany głównie z myślą o zabezpieczeniu wnętrza przed wandalizmem i włamaniem. Rolety zewnętrzne wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a te idealnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem oraz nasłonecznieniem.
Zwolenników rolet zewnętrznych jest coraz więcej. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w chłodniejszych sezonach roku chronią przed stratami ciepła, latem – przed upałem. Zimą pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, w skwarne dni utrzymują optymalną temperaturę we wnętrzu. Na dodatek zapewniają bezpieczeństwo i prywatność. Osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów z naprzeciwka, a także przed atakami przestępców i intruzów. Warto więc je zamontować, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze lub w domu jednorodzinnym.
Wśród rolet znajdziemy kilka podstawowych typów – większość z nich działa na podobnej zasadzie. System ten jest dość prosty. Jak wskazuje nazwa, montuje się je po zewnętrznej stronie ramy okiennej. Składają się ze zintegrowanych profili, które łączą się w tzw. pancerz. Komponent ten mocuje się następnie w kasetach instalowanych na murze obiektu mieszkalnego lub we wnęce okiennej. Wypełnienie pancerza specjalną pianką poliuretanową w znaczący sposób poprawia izolację termiczną budynku.
Roletami zewnętrznymi można sterować w dwojaki sposób: manualnie lub z wykorzystaniem specjalnych napędów (przewodowych i bezprzewodowych). Opcja pierwsza jest tańsza, ale niestety mniej wygodna. Właśnie dlatego większość ekspertów zajmujących się instalowaniem zewnętrznych osłon zaleca wariant z automatycznym mechanizmem.
Rolety zewnętrzne można podzielić na kilka typów. Najczęściej stosowane są rolety natynkowe, które można montować w dowolnie wybranym momencie, również na gotowym, już istniejącym budynku. Nie trzeba więc ich uwzględniać na etapie projektowania obiektu lub wstawiania okien.
W przypadku rolet naokiennych sprawa nie jest już taka prosta. Bowiem w tym wypadku kaseta musi być nałożona na okno i wmontowana razem z nim. Dlatego na montaż wspomnianego rozwiązania pozwolić mogą sobie inwestorzy nowo powstających domów, jak i ci, którzy zdecydowali się na wymianę stolarki. Podobnie rolety podtynkowe i rolety RKS instalowane w nadprożu – te również wymagają uwzględnienia już na etapie zamawiania projektu u architekta.